با سلام به وبلاگ نجوم ایران خوش آمدید لطفا نظر خودتون راجع به وبلاگ در قسمت نظرات ثبت کنید

وبلاگ نجوم ایران
وبلاگ نجوم ایرانشهابواره ها


شهاب ها اجرام کوچک جامدی(بشتر به اندازه شن)اندکه فضارادرمی نوردند و اکثر آن ها در همان مدارهایی حرکت می کنند که در اشغال ستاره های دنباله دار است

شهاب ها اجرام کوچک جامدی(بشتر به اندازه شن)اندکه فضارادرمی نوردند و اکثر آن ها در همان مدارهایی حرکت می کنند که در اشغال ستاره های دنباله دار است.مطالعه ی مواضع و حرکت های آن ها حاکی از آن است که شهابوارها بقایای ستاره های دنباله داری اند که بخش بزرگی از جرم خود را ضمن عبورهای متوالی از نزدیکی خورشید از دست داده اند.اندک زمانی پس از از مرگ دنباله دار  این ذرات که جاذبه گرانشی شان توان آن را ندارد که انسجام و پیوستگی آن ها را به یک دیگر سبب شود اجتماع به هم فشرده ای را به وجود می آورند که"کپه ی سنگ ریزه های متحرک" توصیف خوبی از آن است.این اجتماع را کپه می نامیم.

با گذشت زمان برخورد و پراکندگی زیادی درمیان این ذرات  همه در طول مدار بیضوی وهم درعرض آن صورت می پذیرد توده دراز شده وکشیده ای از این ذرات که ممکن است در سرتاسر مدار گسترده باشد به نهر موسوم است.کپه یا نهرهای متراکم رگبارهای شخانه ای  راپدید می آورند در شب های خاصیاز سال می توان آن ها را دید .نهرهای پراکنده  مسئول شخانه های  گاهگاهی اند که در هرشب تاریک وصاف دیده می شوند.

زمین در حین حرکت برمدارش پیوسته بابسیاری از این ذرات جامد پراکنده برخورد می کند که اکثریت عظیم آن ها از این برخورد جان سالم به در نمی برند.این شهابوارها که هنگام ورود به جو زمین سرعت های نسبتا زبادی(30کیلومتردر ثانیه)دارند براثرگرمای حاصلا از تراکم هوادرجلوی آن هاو اصطکاک میان هوا وسطح شان می سوزند وخاکستر می شوند.شهابواره نخست در ارتفاع های 100تا150کیلومترمرئی می شوند.اکثر آن ها درارتفاع های 50تا80کیلومتراز بین می روند.

پدیده ی نوری که از ورود شهابوارهابه جوزمین حاصل می شود شخانه یانیز شهاب تیر نام دارد:نوری که ناظر می بیند معلول برخورد اتم هایی که از شهابوارها واجهیده اند با اتم های هوای داغ است.

حجمی که این اتم های برخورد کننده اشغال می کنندلوله ای است که طول آن جرقه نور است و مقطع آن دایره ای به قطر3متر یا بیشتر.

تیرهای شهاب بسیار زیاد اند:دریک شب صاف در هر نقطه ای از زمینبیش از5شخانه را درهرساعت می توان دید.عده ی کل آن ها در یک شب درسراسر زمین بالغ بر20میلیون براورد می شود.تعداد شخانه های کم نورتر که تنها به کمک تلسکوپ دیده می شوند بین5تا10هزار میلیون براورد می شود.

غباری که از خاکسترشدن شخانه ها به جا می ماندبه آرامی بر زمین می نشیند وروز ها صد تن بر حجم زمین می افزاید.

گهگاه شهابواربزرگی با جو زمین برخورد می کند واز آن چیزی به جا می ماند و در مسیرش گرمایی عظیم ایجاد می شود.چنین باقی مانده ای شهاب سنگ نام دارد.شهاب سنگ ها را در موزه های مختلف می توان دید.اندازه ی بعضی از آن ها چند متر است. شهاب سنگ ها مدارهای مستقیم با زاویه ی میل کم را می پیمایند.این نکته و داده های دیگردال برآن است که شهاب سنگ ها زمانی از اعضای جمعیت سیارکی بوده اندنه از بقایای ستاره های دنباله دار(شهابوارهای دیگر که از برخورد باجو زمین جان سالم به در نمی برند از بقایای ستاره های دنباله دار اند).

تا آنجاکه می دانیم زمین بارها با شهاب سنگ های به راستی غول آسابرخوردکرده است.شهاب سنگ 30ژوئن1908که در حدود40000تن وزن داشت خوشبختانه در نقطه ای متروک درسیبریه ی مرکزی سقوط کرد و موجب مرگی نشد،ولی صدمی زیادی به اراضی جنگلی وارد آورد.

نشانه واثر شهاب سنگ غول آسای دیگردر صحرای شمال شرقی آریزونا(آمریکا)درنزدیکی کانیون دیابلو به جا مانده است.قطردهانه ای که ازبرخورد به جا مانده نزدیک به1200متراست وآن را کناره ای احاطه کرده که42متر از سطح دشت سنگ آهکی مجاوربلندتراست.قعردهانه ،نزدیک180متراز کناره پایین تراست.برآوردهای زمین شناختی براساس مطالعه ی سنگ های داخل دهانه دال بر آن اند برخوردشهاب سنگ بازمین در حدود30یا40هزارسال پیش روی داده است.درسال های دهه1970سی دهانه شهاب سنگی شناخته ش و تعداد زیادی تشکیلات زمین شناختی دیگرکه از برخورد شهاب سنگ ها به وجود آمده بود تشخیص داده شد.این مجموعه شامل دهانه56کیلومتری مانیکواگان در کبک کانادانیز می شود.

منبع : نجوم به زبان ساده - مایردگانی - محمدرضا خواجه پور - انتشارات گیتا شناسی

دوشنبه 9 اسفند 1389 | نظرات ()
noojum.mihanblog@yahoo.com

اطلاعیه ها
موقعیت ماه
مشاهیر و بزرگان نجوم
تصاویر
مقالات آموزشی
مقالات علمی
اخبار جهان
اخبار محلی
اخبار ناسا

محمد سبحان شیخی

چهره ای متفاوت از منطقه همیشه تاریک ماه
شیمی زمین و خورشید یکسان نیست!
کشف دورترین و کهنسال ترین کهکشان
نمایشگاه عکس نجومی : آسمان پر ستاره
آیا ماده تاریک و نظریه ریسمان واقعیت دارند؟
یک انفجار هسته‌ای عظیم، مریخ را به این حال و روز درآورده است؟!
ناسا شکارچی دنباله‌دارهایش را نابود کرد
سال نو مبارک
2012 : پایان دنیا
بزرگترین رصدخانه نوترینوی جهان در قطب جنوب احداث شد

به نظر شما 2012 پایان جهان خواهد بود؟ ؟(راستی اگه میشه روی تبلیغات ما در پایین یک کلیک بکن )
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
كل مطالب : عدد

www.pichak.net -->

كد تعیین وضعیت یاهو

چت روم
CURRENT MOON
skinha.com skinha.com

MySpace slide show code

="Tahoma">لحظه تحویل سال به وقت ایران : ساعت 2 و 50 دقیقه و 45 ثانیه روز دوشنبه 1 فروردین